تهیه کننده قیصر درگذشت

عباس شباويز تهيه‌كننده‌ پيشكسوت سينمای ايران از دنيا رفت.

به گزارش «ايسنا» شباويز كه مدت‌ها دچار بيماري سرطان بود، صبح روز جمعه 22 آبان ماه در سن 80 سالگی در منزلش درگذشت.

او فعاليت هنری‌اش را از سال 1328 با بازی در تئاتر آغاز كرد و از سال 36 با مديريت توليد فيلم «مردی كه رنج می‌برد» وارد سينما شد و در اين حوزه به عنوان مدير توليد، بازيگر و كارگردان فعاليتش را ادامه داد.

شباويز سال 45 استوديو «آريانا فيلم» را تاسيس كرد كه با پايه‌گذاری‌ اين شركت سنگ‌بنای ساخت فيلم‌های متفاوتی در سينمای ايران هم‌چون «قيصر» و «خداحافظ رفيق» را بنا نهاد و شرايط ورود جوانانی چون «مسعود كيميايی»، «عباس كيارستمی» و «امير نادری» را به سينمای ايران فراهم كرد.

شباويز در بعد از انقلاب اسلامی هم به فعاليت خود ادامه داد و در فيلم «وكيل اول» به عنوان مدير توليد، «صعود» تهيه‌كننده و «ياغی و بدلكاران» بازی كرد.

مسعود كيميایی چندی قبل در عيادت از عباس شباويز گفته بود: «عباس شباويز» بزرگ سينمای ماست و متعجبم از اين‌كه چرا خانه سينما از اين همه تجربيات او استفاده نمی‌كند.

اين كارگردان به ايسنا گفته بود: «شباويز» يكی از پايه‌گذاران سينمای متفاوت و متفكر است، سينمایی كه درونش اعتراض است و با تفكر گفته می‌شود. او آن زمان به‌ دليل گرايشات سياسی كه داشت به سينمای معترض علاقه‌مند بود و «آريانا فيلم» را تاسيس كرد كه پايگاه اين نوع سينما شده بود.

وی افزود: من به همراه احمدرضا احمدی، پرويز دوایی، امير نادری، جلال مقدم و بعدها عباس كيارستمی كارمان را از آنجا آغاز كرديم و او در شكل‌گيری سينمای ما بسيار موثر بود.

عباس شباويز چندی پيش در چهلمين سال ساخت «قيصر» مقابل دوربين مستند «قيصر 40 سال بعد» ساخته «مسعود نجفی» رفت كه چهارشنبه شب در جشنواره‌ فيلم كوتاه تهران و چندی قبل در جشنواره‌ سينما حقيقت به نمايش درآمدند.