آدبايور: حالا نوبت قاره سياه است

امانوئل آدبايور در 2 فصل اخير كه آرسنال بدون تيه‌ري آنري فرانسوي بازي كرده، تبديل به تواناترين عنصر تهاجمي اين تيم معروف انگليسي شده است.

به نوشته جام جم و به نقل از سایت فیفا؛ او فصل پيش در 48 بازي خود براي توپچي‌ها 30 گل به ثمر رساند و امسال هم با اينكه رابين فان پرسي هلندي و دنيلسون برزيلي بيش از پيش به كمك وي رفتند و آندري آرشاوين روسي هم از زمستان گذشته به لندن آمده، باز اين فوروارد قدبلند توگويي است كه به عنوان «مهاجم هدف» در پيشاني خط حمله آرسنال مي‌ايستد.

آدبايور با حركات موثرش رضايت آرسن وانژه، مربي فرانسوي اين تيم را موجب شده و اين رضايت به حدي است كه حتي كوشش‌هاي مكرر چند باشگاه بزرگ اروپايي براي صيد آدبايور 27 ساله و كشاندن او به كشورهاي ايتاليا و اسپانيا با مخالفت سران باشگاه آرسنال بي‌حاصل مانده است. دقيقا به خاطر همين كارايي‌هاست كه مدتي پيش او به عنوان مردسال فوتبال آفريقا انتخاب و به اولين بازيكن از كشور توگو بدل شد كه توانسته است به اين عنوان برسد.

آدبايور كه در سال 2004 با تيم موناكو نايب‌قهرمان باشگاه‌هاي اروپا شد، در بهار امسال مي‌كوشيد با آرسنال نيز حداقل تا ديدار نهايي اين رقابت‌ها پيش بتازد. چيزي كه وي مي‌گويد بعد از بهبودي و رجعت بازيكنان مصدوم آرسنال ظرف 3 ماه اخير آنقدرها هم دور از دسترس نبوده است و حتي در فصل آينده نيز قابل نشانه‌گيري و دستيابي است.

چندي پيش عنوان مرد سال فوتبال آفريقا را به دست آورديد. لابد اين مهم‌ترين موفقيت عمرتان بوده است.

جز اين نمي‌تواند باشد. نوجوان كه بودم، دوست داشتم فوتبال بازي كنم و به بالاترين مدارج آن برسم و اين لقب و توفيق از همان قماش و حتي چيزي فراتر از يك روياست. با اين حال دشواري كار ورزش در اين است كه هميشه در قدم بعدي از شما كارهايي افزون بر آن طلب مي‌شود. آدم از خودش مي‌پرسد، قدم بعدي‌ام چه؟ حالا چه بايد كسب كنم؟ اين پرسشي است كه از لحظه فتح اين عنوان مقابل من خودنمايي كرده است. اين كه من درگذشته چه برده‌ام، ديگر تفاوتي ندارد و بايد آينده‌ام را ببينم. آيا مي‌توانم اين عنوان را از نو ببرم يا به چيزي بالاتر برسم؟ خودم نيز نمي‌دانم و فقط بايد بكوشم تا در آينده هم صددرصد توانم را ارائه بدهم و به توفيق‌هاي تازه‌اي دست يابم.

تابستان سال پيش و حتي زمستاني كه سپري شد، به نظر مي‌رسيد انتقال شما به باشگاهي ديگر قطعي باشد. آيا الان خوشحاليد كه در آرسنال مانديد؟

بله، خوشحالم. من اصولا كسي نيستم كه بابت كارهاي قبلي‌ام افسوس بخورم. آرسنال مدت‌هاست جامي نبرده، اما در دوسهماهاخير بوضوح به روزهاي خوبمان بازگشته‌ايم و شايد در هفته‌هاي اندك باقيمانده از فصل جاري طلسم را بشكنيم و به حداقل يك‌عنوان قهرماني برسيم. ادامه حضورم در چنين تيمي باعث افتخار من است.

رابين فان پرسي در ماه‌هاي اخير تبديل به تاثير‌گذارترين مهره تيم شما شده است. بازي در كنار او در خط حمله آرسنال چه حال و هوايي دارد؟

از اين موضوع لذت برده‌‌ام، زيرا او بازيكن فوق‌العاده‌اي است. وي بخوبي براي يارانش فضاسازي مي‌كند و هر موقع كه لازم بوده، براي ما گل‌هاي حساسي به ثمر رسانده است. او فصل پيش در بسياري از اوقات مصدوم و حاشيه‌نشين بود، اما در اين فصل با دوري از آسيب‌ديدگي‌هاي جدي، بسيار به كار ما آمده است.

سرسخت‌ترين مدافعي كه روبه‌رويش بازي كرده‌ايد، چه‌كسي است؟

نمانياويديچ، اين مدافع صربستاني بسيار قوي است و مي‌داند چطور با مهاجمان رقيب طرف شود. اضافه بر اين او شجاع و فداكار بوده و حاضر است جانش را هم براي منچستريونايتد بدهد، از نظر من ويديچ نه فقط دشوارترين رقيب من، بلكه برترين بازيكن فصل جاري فوتبال انگليس بوده است.

قطعا رساندن توگو به دور پاياني جام جهاني 2010 براي شما اهميت زيادي دارد.

همين‌طور است. وقتي در سال 2006 براي اولين بار به دور پاياني جام جهاني رسيديم، مردم توگو واقعا لذت مي‌بردند و بنابراين لازم است آن تجربه را بار ديگر براي آنها تكرار كنيم. در اين مورد انگيزه‌هاي لازم را داريم. با اين حال در گروه سختي قرار داريم و بنابراين براي صعود به دور پاياني بايد بيشترين تلاش خود را ارائه كنيم. بازي با امثال كامرون، مراكش و گابن در گروهمان كار آساني نيست، ولي ما نااميد نمي‌شويم و تا سر حد امكان پيش خواهيم رفت. حداقل دستاورد ما بايد رسيدن به دور پاياني جام ملت‌هاي آفريقا 2010 باشد، اما بديهي است كه هدف اصلي ما حضور در جام جهاني پيش رو است، زيرا اين مسابقه‌ها در خاك قاره خودمان برگزار مي‌شود.

ناكامي در رسيدن به دور پاياني جام ملت‌هاي آفريقا 2008 واقعه تلخي براي توگو بود و از اعتبار «تازه حاصل آمده» فوتبال اين كشور كاست .‌‌آيا توانسته‌ايد آن حيثيت را بازيابيد؟

به قصد كسب مجدد همان اعتبار است كه براي راهيابي به جام ملت‌هاي آفريقا 2010 كوشش فراواني كرده‌ايم. هر موقع با يارانم در تيم ملي توگو صحبت مي‌كنم، متوجه مي‌شوم در اين زمينه چقدر مصمم و پرانگيزه‌اند.

عده‌اي معتقدند سال بعد كه مرحله نهايي جام جهاني در يك كشور آفريقايي برگزار مي‌شود تيمي از همين قاره فيناليست خواهد شد. اگر شما هم به اين مساله اعتقاد داريد، فكر مي‌كنيد كدام تيم قاره شرايط لازم را براي چنان كاري دارد؟

كشورهايي مثل ساحل عاج، كامرون، نيجريه، غنا، مصر و خود ما مي‌توانيم در اين جام بدرخشيم و شايد ميزبان هم كارهاي مهمي را انجام بدهد. بالاخره زماني هم بايد نوبت قاره سياه برسد و يك تيم آفريقايي به ديدار نهايي جام جهاني راه يابد و چه فرصتي بهتر از جام 2010 براي اين كار؟

آفريقا بازيكنان بزرگي دارد كه در باشگاه‌هاي اروپايي حرف اول را مي‌زنند و بنابراين ما كمبودي در زمينه‌هاي فني نداريم.

ديگر آرزويتان چيست؟

فتح ليگ برتر انگليس در معيت آرسنال، در سال 2002 كه اين تيم آخرين قهرماني‌اش را در اين ليگ به دست آورد، من در آنجا نبودم و در نتيجه جايش در كارنامه‌ام خالي است.