«برزيل اروپا» در برزخ

وضعيت تيره تيم ملي فوتبال پرتغال در دور مقدماتي جام جهاني 2010 در قاره اروپا سبب شده است كارلوس كرش سرمربي اين تيم بيش از هر زماني به كريستيانو رونالدو نياز پيدا كند اما مصدوميت اخير ستاره 24 ساله‌اي كه از 5/4 ماه پيش به رئال مادريد منتقل شده، او و فوتبال پرتغال را در حالتي شبيه به برزخ قرار داده است.

به نوشته ایران؛ جراحت از ناحيه مچ پا سبب شد مهاجم 5 سال گذشته منچستر يونايتد شنبه شب در ديدار حساس رئال با سه‌ويا در هفته ششم ليگ اسپانيا شركت نكند و كهكشاني‌ها در غياب او 1-2 به حريف خود باختند و عنوان صدرنشيني را هم به رقيب بزرگ و قديمي‌شان بارسلونا واگذار كردند.

با اين وجود كرش اميدوار است جوان اول فوتبال پرتغال و مرد سال 2008 فوتبال جهان به لطف استراحت روزهاي اخير بهبود يافته و مشكلي براي حضور در ديدارهاي بسيارمهم هفته آينده پرتغالي‌ها نداشته باشد.

در آن هفته و اگر دقيق‌تر بخواهيم متذكر شويم، شنبه و چهارشنبه شب آينده پرتغال به ترتيب با مجارستان و مالت بازي خواهد كرد و همين دو ديدار و نتايج ساير تيم‌هاي گروه اول انتخابي جام جهاني نوزدهم در قاره سبز مشخص خواهد كرد كه پرتغال در كدام جايگاه و رده جدول قرار خواهد گرفت.

صدرنشيني در گروه‌هاي 9گانه اين قاره، پاداش صعود مستقيم به مرحله نهايي را در بر دارد و از ميان 9 تيم حائز رئبه دوم اين گروه‌ها 8 تيم به مرحله پلي آف راه يافته و به طور دو به دو و رفت و برگشت با يكديگر بازي مي‌كنند تا 4 تيم نيز از اين طريق بالا بروند و با احتساب «9 سرگروه صعود كننده»، اروپا 13 نماينده در جمع 32 تيم حاضر در مرحله نهايي جام داشته باشد.

اجتماع بهترين‌ها
از روز دوشنبه اين هفته اردوي تداركاتي تيم ملي پرتغال براي حضور در دو ديدار مورد بحث در كمپ ويژه اين تيم در اوبيدوس پرتغال داير شده است و در ميان افراد دعوت شده توسط كرش تقريباً تمام نفرات شاخص فوتبال اين كشور مشاهده مي‌شوند.

از اين دست نفرات مي‌توان به مربع پرتغالي باشگاه چلسي (بوسينگ وا، فري‌يرا، كارواليو و دكو)، تياگو از يوونتوس، پدرو مندز از رنجرز اسكاتلند، ناني از منچستر يونايتد و سيمائو سابروسا از اتلتيكو مادريد اشاره كرد و بهترين‌هاي مقيم وطن نيز جاي هميشگي خود را در اردوي ملي همچون هميشه حفظ كرده‌اند كه بتو دروازه‌بان پورتو، رائول ميره لس هافبك همين تيم، سزار پيكسوتو مدافع بنفيكا و ليدسون گلزن برزيلي تبار اسپورتينگ ليسبون نمونه‌هايي از اين قبيل هستند.

وضعيت جدول
در حال حاضر پرتغال با 13 امتياز از ديدارهاي قبلي‌اش فقط در رده سوم جدول رده‌بندي گروهش قرار دارد و بايد حتماً هر دو مسابقه خود با مجارستان و مالت را فتح كند و به اين اميد ببندد كه سوئد تيم دوم گروه در خاك دانمارك ناكام شود تا بخت‌هايش براي حضور در آفريقاي جنوبي زنده شود و بهتر بگوييم امكان گسيل به مرحله پلي اف را بيابد.

به واقع سرنوشت پرتغال كه همواره «برزيل اروپا» خوانده شده است، بيش از آن كه فقط دست خودش باشد وابسته به حاصل كار سوئد و دانمارك و نتايجي است كه ساير تيم‌هاي گروه اول اروپا مي‌گيرند و اگر طبق پيش‌بيني بسياري از كارشناسان ناكام و فقط صاحب رتبه سوم گروهش و به واقع حذف شود، آنگاه كرش بايد با پست سرمربيگري تيم ملي پرتغال خداحافظي كند.

او در دو سال اخير هم به سبب كسب نتايجي منفي و ضعيف در صحنه‌هاي ملي مورد انتقادات زيادي واقع شده و همواره به نظر مي‌رسيده كه در مرز بركناري باشد.

من مي‌رسم
ديروز كريستيانو رونالدو كه در اولدترافورد هم با كرش (كه پيشتر كمك مربي منچستريونايتد بود) كار مي‌كرد، در مصاحبه‌اي در ليسبون گفت كه مصدوميتش تقريباً بهبود يافته است و مي‌تواند هفته آينده براي قرمز و سبزهاي پرتغال به ميدان آيد.

با اين وجود برخي مطمئن نيستند او براي ديدار نخست (شنبه شب در برابر مجارستان) كاملاً مهيا باشد، اهميت ديدار با مجارستان اين است كه اين حريف شرق اروپايي نيز با پرتغالي‌ها در جدول رده‌بندي «هم امتياز» است. با اين حال فرض اين است كه اگر پرتغال اين ديدار را ببرد براي فتح مسابقه آخرش در برابر مالت مشكلي نخواهد داشت.