خانم نایب‏رئیس فدراسیون؛ فوتبالیست دوجنسه که نداشتیم!

تابناک اخیراً برای مشخص شدن صحت و سقم شایعه حضور بازیکنان دوجنسه که هیچ روزنامه‏ای جرات درج شایعه‏اش را نیز نداشت سراغ فریده شجاعی نایب‏رئیس فدراسیون فوتبال را رفت اما وی این موضوع را به کلی رد کرد. در همین اوضاع بود که فرهیختگان با دستمایه قراردادن گزارش تابناک، با یکی از اردونشینان تیم ملی فوتبال که شاهد این موضوع بوده و وقوع این مسئله را تایید می‏کند، گفت‏وگویی ترتیب داده است. در این گزارش چنین است:

ابهام درباره حضور بازيكنان دوجنسيتي در فوتبال زنان ایرانسايت تابناك در گزارشي از حضور چهار بازيكن دوجنسه در تيم ملي خبر داده است. يكي از بازيكنان قديمي نيز در گفت‌وگو با فرهيختگان اين موضوع را تاييد مي‌كند. اما فدراسيون فوتبال مي‌گويد اين موضوع شايعه است.

عضلات برجسته دست‌ها و پاها، شانه‌‌هاي پهن، زمختي پوست صورت كه هر روز زير تيغ اصلاح بوده، چهره‌ مردانه‌‌اش را بين دختركان جواني كه زيرچشمي نگاهش مي‌كنند، توذوق مي‌زند. موهاي ضخيم و سياه دست‌ها و پاهايش هر كسي را به شك مي‌اندازد. در زمين بازي هم با همه فرق مي‌كند.

شوت‌‌هاي سنگين، استپ‌سينه‌ها و هر حركت ديگري كه مي‌كند… صداي اعتراض يكي از تماشاگران بلند شده كه چرا بايد يك پسر در تيم دختران بازي كند و مسوولان برگزار‌كننده او را آرام مي‌كنند كه: «‌صدايت را مي‌شنود و ناراحت مي‌شود؛ دختر است، پسر نيست.» و چند ماه بعد از اينكه مسابقات فوتسال باشگاه‌هاي زنان تمام مي‌شود، خبر مي‌دهند كه بازيكن تيم… جراحي كرده و پسر شده.

شايد براي كساني كه فقط شنونده اين خبر بودند باوركردني نبود بازيكني كه تا چند وقت پيش در يكي از تيم‌هاي باشگاهي زنان بازي مي‌كرد، پسر شده باشد. اما همه كساني كه اواخر دهه ٧٠ در سالن حجاب تماشاگر بازي‌هاي فوتسال زنان بودند، با اطمينان مي‌گفتند چند بازيكن ديگر هم اين شرايط را دارند.

موضوع مشكل جنسيتي بعضي از ورزشكاران زن از مدت‌ها قبل مطرح بود. حتي قبل از اينكه فوتبال و فوتسال راه‌‌اندازي شود. اما با تشكيل تيم‌‌هاي ملي فوتسال شايعه حضور بازيكنان دوجنسي در اين تيم‌ها به اوج خود رسيد. با راه‌‌اندازي فوتبال هم اين مشكل جدي‌تر شد. هرچند پيش از اين ترجيح داده مي‌شد كه اين موضوع در وسايل ارتباط‌جمعي مطرح نشود اما روز چهارشنبه سايت خبري تابناك گزارشي از اين اتفاق داد.

در گزارش تابناك آمده بود: «شايعه شده است كه چهار بازيكن تيم ملي فوتبال «ك»، «م»، ‌«س» و «ك» هريك صدا يا فيزيكي تا حدودي درشت‏تر از برخي بازيكنان تيم ملي دارند، خانم نبوده و از مشكل جنسيت رنج مي‏برند، مشكلي كه براي درصدي از جمعيت هر كشور به واسطه مسائل ژنتيكي پديدار مي‏شود و دليل بهره‏گيري از اين اشخاص نيز قدرت بدني ايشان كه نسبت به دختران طبيعي بيشتر است، مطرح مي‏شود.»

تابناك از مطرح شدن اين شايعه در بعضي از روزنامه‌ها خبر داده بود و براي تاييد يا رد آن با فريده شجاعي، ‌نايب‌رئيس فدراسيون در امور زنان صحبت كرده بود. شجاعي از اينكه اين موضوع در مطبوعات مطرح شده، انتقاد كرده و مدعي شده است بعضي از بازيكنان كه با هم دشمني دارند، اين شايعات را مطرح مي‌كنند: «متاسفانه بعضي از بازيكنان و مربيان رقيب، از سر دشمني مسائلي را براي رقبايشان مطرح مي‏كنند كه تهمت‏هاي بزرگي بوده و بازي با حيثيت ورزشكاري است كه در سطح ملي فعاليت دارد و حتي طرح چنين شايعاتي لطماتي را ابتدا براي اين بازيكنان و در وهله بعد براي فوتبال بانوان به دنبال دارد كه به سادگي قابل جبران نيست.»

شجاعي گفته است كه دلايل مستندي براي تكذيب حضور بازيكنان دوجنسه در تيم ملي دارد: «ما اين موضوع را به طور كامل بررسي كرده‏ايم. بر اساس تست‏هاي پزشكي كه انجام شده و مدارك آن نيز موجود است و حتي بخشي از آنها براي فعاليت‏هاي ورزشي‏شان به AFC ارائه شده، مي‌گوييم كه بازيكن دوجنسه نداريم.»

شجاعي حضور بازيكنان دوجنسه را در فوتبال زنان تكذيب مي‌كند، اما هستند بازيكناني كه به‌دليل حضور همين افراد در اردوهاي تيم ملي براي هميشه ورزش را كنار گذاشته‌اند. يكي از اين بازيكنان كه نمي‌خواهد نامي از او برده شود، از روزهاي غيرقابل تحملي كه در تيم ملي داشته است، مي‌گويد: «پنج بازيكن بودند كه هر روز صبح صورت‌شان را كف مي‌زدند و تيغ مي‌انداختند. روزهاي اول فكر مي‌كرديم آنها دوست دارند شبيه پسرها باشند كه اين كار را انجام مي‌دهند اما بعد از اينكه چند روزي از اردو گذشت، مشكلات ديگري پيش آمد.»

بازيكناني كه در دوره‌هاي اول به اردوي تيم ملي فوتسال دعوت شده بودند، به دفعات اين موضوع را تاييد كرده بودند كه تعدادي از بازيكنان موهاي صورت‌شان را مي‌تراشند. اما آنها اين موضوع را جدي نمي‌گرفتند. يكي از بازيكنان در توجيه كار هم‌تيمي‌هايش گفته بود: «ما هيچ تفريحي نداريم، حتي نمي‌توانيم تلفني صحبت كنيم. بايد در اردو موبايل‌‌ها را خاموش كنيم. بچه‌ها براي اينكه تفريحي داشته باشند، اداي پسرها را درمي‌آورند.»

اما حالا بازيكني كه فوتبال را براي هميشه كنار گذاشت، مي‌گويد كه روابط مشكوك پنج بازيكن دليل اصلي اين تصميمش بوده است: «آنها واقعا مشكل داشتند. طرز صحبت كردن‌شان زننده بود. من احساس امنيت نمي‌كردم. حتي جرات نداشتيم موهايمان را بلند كنيم. بايد حتما موهايمان را كوتاه نگه مي‌داشتيم تا راحت‌تر باشيم. به همين دليل بود كه ترجيح دادم ورزش كردن را براي هميشه كنار بگذارم.»

تقريبا همه كساني كه در اردوهاي تيم ملي بود‌ه‌اند، از مشكلي كه اين بازيكنان دارند، باخبرند. بازيكني كه در اين باره با فرهيختگان صحبت كرده است، ‌مي‌گويد: «ما جرات بيان اين موضوع را نداشتيم. مي‌خواستيم اعتراض كنيم اما نمي‌دانستيم كه چه بايد بگوييم و چه جمله‌هايي به كار ببريم.»

اين بازيكن از شجاعي انتقاد مي‌كند كه چرا به جاي پيگيري موضوع، تكذيب مي‌كند: «وقتي… جراحي كرد و اسمش شد… يا الان ز، ‌ع… است، چرا بايد انكار كنيم كه چنين اتفاقي كذب است. به هر حال اين بازيكنان مشكل دارند و حالا كه علني شده است، بايد مسوولان رسيدگي كنند. آنها كه جراحي كردند، مسير زندگي‌شان مشخص شد. اما آنها كه الان در تيم ملي هستند براي بقيه مشكل‌ساز هستند.»

شجاعي گفته است مطرح شدن اين موضوع حيثيت ورزشكاران را لكه‌دار مي‌كند. اما در حال حاضر حضور بازيكنان دوجنسي در اردوي تيم ملي مطرح شده‌ است. شايد اين گفته شجاعي كه همه اين اخبار را كذب و شايعه مي‌داند، درست باشد اما در اين شرايط به‌نظر مي‌رسد كه بهترين راه براي پايان اين موضوع بررسي‌هاي دقيق فدراسيون فوتبال باشد.

شجاعي مي‌گويد پيش از اين تست‌هايي انجام شده است كه هيچ‌يك مشكل جنسيتي بازيكنان را تاييد نمي‌كند اما قيافه‌‌هاي مردانه‌‌اي كه در تيم ملي حضور دارند، خلاف اين را نشان مي‌دهد. بعيد نيست چند سال ديگر بازيكناني كه براي دوام حضورشان در تيم ملي زنان ترجيح مي‌دهند با جنسيت فعلي‌شان كنار بيايند، مانند … و … تغيير جنسيت بدهند.

با این گزارش مجدداً باید این پرسش را برای خانم فریده شجاعی! مطرح کرد در شرایطی که فوتبالیست دوجنسه نداشتیم، این بازیکن از کجا آمده و حاضر شده اسامی نیز برای گزارش روزنامه فوق بدهد؟ آیا همچنان مدعی هستید این موضوع وجود ندارد و لابد این بازیکن نیز دروغ می‏گوید؟