کاظمی‏قمی: تحویل دیپلماتها به ما اعلام نشده

سفير ايران در عراق گفت: قرار است در چارچوب توافق‌ دولت عراق و آمريكا روزانه 1500 زنداني تحت اختيار نيروهاي آمريكايي به عراقي‌ها تحويل داده شود كه براي ديپلمات‌هاي ايراني نيز بايد در اين چارچوب عمل شود.

حسن كاظمي قمي ـ سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خارجي ايسنا، با اشاره به خروج نيروهاي آمريكايي از شهرهاي عراق كه روز سه‌شنبه محقق مي‌شود، افزود: خروج نيروهاي آمريكايي از عراق بايد از اول ژانويه 2009 به اجرا مي‌رسيد و در اين راستا آخر ژوئن نيز بايد نيروهاي آمريكايي از شهرها خارج و به پادگان‌ها بروند.

وي ادامه داد: بر اين اساس آمريكايي‌ها به غير از يازده پادگان در بغداد، حدود 140 مورد را به دولت عراق تحويل مي‌دهند كه بر اساس اين توافقنامه كليه‌ي زنداني‌هاي تحت اختيار آمريكايي‌ها اعم از عراقي و غيرعراقي بايد به دولت عراق تحويل داده شوند.

به گفته كاظمي قمي،‌ روزانه بايد 1500 نفر از اين زندانيان تحويل دولت عراق شوند كه براي ديپلمات‌هاي ايراني نيز بايد در اين چارچوب عمل شود.

وي گفت: اما اين كه ‌آيا فردا اين زندانيان تحويل دولت عراق مي‌شود يا خير، چيزي به ما اعلام نشده است.

سفير ايران در عراق هم‌چنين از سفر واعظ جوادي ـ معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان محيط زيست ـ به عراق براي بحث پيرامون همكاري‌هاي محيط زيستي و موضوع گرد و غبارهاي منتشره در فضاي ايران و عراق خبر داد.