هدف عمليات نظامي جديد در پاراچنار کيست؟

پاکستان که عمليات‌هايي را در مناطقي از ايالت سرحد پاکستان آغاز کرده اکنون در نظر دارد عملياتي را نيز در منطقه کُرُم ايجنسي ـ به مرکزيت شهر شيعه‏نشين «پاراچنار» ـ آغاز نمايد.

به گزارش خبرگزاري ابنا، دولت پاکستان اعلام کرده است که هدف اين عمليات، امن کردن راه‏ها و رفع محاصره‏اي است که از ارديبهشت 1386 ادامه دارد و اين عمليات از مرز شهرستان «هنگو» تا شهر «صده» انجام خواهد شد.

اما از سوي ديگر، برخي وابستگان دولت در «کُرُم عليا» مي‏گويند که «يک رشته عمليات محدود و سطحي» در اين منطقه نيز انجام خواهد شد. گفتني است نهادهايي که بظاهر مردمي و شيعي بوده و در واقع وابسته به آمريکا و سرويس‏هاي امنيتي هستند، عده‏اي از مدافعين شيعه اين منطقه را به دولت معرفي کرده‏اند که شايد دستگيري اين افراد، يکي از اهداف اين عمليات باشد.

اين امر به طور خاص قابل ذکر است که خود شهر پاراچنار ـ صرف نظر از مناطق مورد هجوم اطراف آن ـ از اوايل سال 87 يکي از امن‏ترين مناطق پاکستان به شمار مي‏رود و در حالي که رئيس جمهور، نخست وزير، وزيران کابينه و سران احزاب و دولت پاکستان جرأت گشت و گذار در پايتخت پاکستان «اسلام آباد» را ندارند و هيچيک از مقامات دولتي و نظامي در سراسر کشور توان حضور در شهرها را ندارند، مقامات دولتي ـ به مدد همين مدافعين شيعه ـ در شهر پاراچنار بدون محافظ در ميان مردم حاضر مي‏شوند و هيچگونه مشکل امنيتي ندارند.

از سوي ديگر در حالي که همه مناطق قبايلي هم مرز با افغانستان عليه دولت مرکزي دست به شورش زده‌اند تنها منطقه آرام براي دولت و دولتمردان پاراچنار است زيرا مردم اين منطقه در شديدترين فشار‌ها نيز عليه دولت مرکزي دست به اقدامي نزده و در حالي که نيروهاي دولتي و مقامات نظامي و اجرايي حتي اقدامات زيادي در راستاي ضربه زدن به شيعيان به عمل آوردند و دستشان به خون شيعيان آغشته بود باز هم شيعيان دست به شورش نزدند بلکه شيعيان منطقه از شهرشان محافظت مي‌کنند و ماهيتا شورش‏گر نيستند.

ولي اکنون دولتمردان قصد دارند در اين منطقه دست به عمليات به اصطلاح محدود بزنند که اين امر به هيچ وجه براي شيعيان قابل درک نبوده و به نظر مي‏رسد که دولت مرکزي که از آغاز سال 1386 به دنبال تحريک شيعيان عليه خودش بوده تا از اين موقعيت براي سرکوب گسترده شيعيان بهره‏برداري کند. به نظر مي‏رسد اين عمليات نيز در راستاي همان اهداف قديمي باشد و دولتي که مي‏خواست شيعيان را از اين منطقه تخليه کند و با تحميل جنگ‏هاي متعدد عليه شيعيان به اين هدف نرسيده و اکنون با تحريک شيعيان عليه دولت مجوز تخليه شيعيان را با استفاده از امکانات کشور و کمک‏هاي خارجي، به دست بياورد.