کابوس‌های بی‌پایان علی‌آبادی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری

از در و دیوار برای محمد علی‌آبادی می‌بارد، نزدیک‌ترین دوست محمود احمدی‌نژاد، این روزها باید اخم‌های درهم و قیافه عصبانی رئیس‌جمهور را ببیند که با این همه اتفاقات ناخوشایند در نزدیکی انتخابات، دولت نهم را در آچمز قرار داده است.

به گزارش قلم نیوز، «رئیس» در اتاقش نشسته و با نوک خودکارش به میز می‌زند، جسمش در اتاق ریاست است اما فکرش با همان آسانسور مخفی اتاقش خارج شده و با مسائل دیگری درگیر شده است. اوضاع برای علی‌آبادی اصلا خوشایند نیست، خیالش تا همین یک‌ماه قبل راحت بود اما در آستانه انتخاباتی که دولت نهم امید فراوانی برای حضور در دوره دهم دارد، ناگهان خبرهای «بد» از ورزش به گوش می‌رسد که بازتاب فراوانی در میان جامعه رای‌دهنده دارد. باجناق رئیس به‌دلیل «برخی» مسائل بازنشته پیش از موعود شد، ماجرای دوشغله‌ها تن ندادن سازمان ورزش به قانون را افشا کرد، مدیرکل تربیت‌بدنی استان تهران که «برکت دولت‌نهم» نامیده می‌شد به‌دلیل مسائلی برکنار شد و ده‌نفر دیگر دستگیر شدند، آقازاده ورزشی هم بازداشت شد، مصاحبه دادگان همه معادلات را به‌هم زد، هیات‌مدیره پرسپولیس به‌جان هم افتادند و… علی‌آبادی به‌هم می‌ریزد، یک‌لیوان آب خنک برای خودش می‌ریزد و به صندلی تکیه می‌دهد.

برو کنار از سازمان

ماجرای دوشغله‌های ورزشی بدجوری سازمان تربیت‌بدنی را به‌هم ریخت. واعظ‌آشتیانی به‌عنوان یکی از دوستان نزدیک علی‌آبادی ناگهان از سمت ریاست فدراسیون دوچرخه‌سواری استعفا داد تا در برابر قانون قرار نگیرد، او همان کسی بود که می‌گفت:«اگر قرار باشد برویم، همه با هم می‌رویم» اما نتوانست مثل رئیس رفتار کند، چندین و چند فدراسیون بی‌رئیس شدند و سرپرست‌ها جایشان را گرفتند تا وضعیت ورزش در مرحله بحران درگیر شود. یکی از روسای فدراسیون‌ها که در جامعه معروف به فرمانبری از علی‌آبادی است درباره ورزش می‌گوید:«تورو خدا از قول من ننویسی‌ها…وضعیت خیلی بد است، شاخص‌ها حذف شده و فدراسیون‌ها بی‌صاحب شده و تیم‌های ملی هم برنامه منسجمی ندارند. اوضاع خیلی بد است» اما در پس همه این ماجراها، کنار نرفتن علی‌آبادی از ریاست سازمان تربیت‌بدنی نیز بعد از اعلام استعفای دوشغله‌ها جالب است، گفته می‌شود حتی سازمان به برخی از دوشغله‌ها پیغام داده کنار نکشند چون سازمان پشت آنها خواهد بود. از طرف دیگر زمزمه ریاست محمد دادگان و حبیب کاشانی هم برای جایگزینی مطرح شد اما همه‌چیز ناگهان در مرحله ایست قرار گرفت، با وجود اینکه چراغ‌سبز رئیس‌جمهور هم صادر شده بود.

کابوس یازده خرداد

محمد آخوندی در روزهایی که پاسخ هر خبرنگاری را می‌داد و انواع تهمت‌ها را نثار محمد دادگان می‌کرد، هیچگاه در مخیله‌اش نمی‌گنجید که روزی باید پاسخ آن افتراها را بدهد. رئیس آن روزهای فدراسیون فوتبال شکوائیه‌ای تنظیم کرد تا آخوندی بیاید پاسخ آن همه تهمت‌ها را بدهد، پاسخ‌هایی که برحسب اتفاق با انتخابات ریاست‌جمهوری هم همزمان شده است و کوچکترین افشاگری دادگان می‌تواند به‌ضرر دولت‌نهم باشد چراکه دادگان نشان داده بحث را بدون‌واهمه به ریاست‌جمهوری می‌کشاند و بدون هیچ چشم‌پوشی انتقاد می‌کند.

تلاش‌های پشت‌پرده ناتمام ماند

می‌گویند در جلسه ستاد احمدی‌نژاد با موتلفه‌ای‌ها، نمایندگان حزب مسائل را به حوزه ورزش کشاندند و از حذف چهره‌هایی مانند محمد دادکان، حبیب کاشانی، محمدرضا طالقانی و صادق آقاجانی و علی مرادی گله کردند و اعلام کردند وقتی چهره‌های انقلابی همانند اینها حذف می‌شوند، وای به حال ورزش. پس از این جلسه مجید فرخزادی، عضو هیات‌مدیره پرسپولیس که رابطه خانوادگی با داوود احمدی‌نژاد -برادر رئیس‌جمهور- دارد، واسطه برقراری این رابطه می‌شود تا بعد از سفر استانی به قزوین، اتفاقات جدیدی بیفتد. بعد از سفر، علی‌آبادی با کلی‌گویی اعلام می‌کند که همه نیروهای بیرون‌مانده باید برگردند و این در حالیست‌ که نامی از دادگان نمی‌برد و به کلی‌گویی بسنده می‌کند، هدایتی مامور آشتی می‌شود و فرخزادی هم کارهای مربوط به آنرا شکل می‌دهد اما دادگان حاضر نمی‌شود به‌همین راحتی وارد بازی شود شرط می‌گذارد:«باید به‌طور رسمی دلجویی کنند و از همه فدراسیون معذرت بخواهند» همه‌چیز به‌هم می‌ریزد، دیدار کاشانی و علی‌آبادی هم به پیشنهاد «مشاور سازمان تربیت‌بدنی در امور تیم‌ملی» خلاصه می‌شود و این یعنی علی‌آبادی هم می‌خواست اوضاع درست شود و هم اتفاق جدیدی در ورزش نیفتد. دادگان مصاحبه تندی علیه سازمان کرد و کاشانی هم نه‌تنها از جلسه تعریف نکرد بلکه به کلی‌گویی پرداخت تا مشخص شود سازمان تربیت‌بدنی در اجرای سیاستگذاری‌های پشت‌پرده تا چه میزان ناتوان است. روزهای آخر دوره اول دولت احمدی‌نژاد برای علی‌آبادی تبدیل به کابوس شده است، او فقط آرزو می‌کند هرچه زودتر این روزها تمام شود. بوسه‌های انتخاباتی که قرار بود برای بهتر جلوه‌دادن چهره دولت نهم باشد باز هم دچار ایست شده است و رئیس‌جمهور همه این مسائل را از دید علی‌آبادی می‌بیند. رئیس تحت‌فشار است، انگار یک مشاور خوب هم اطراف او نیست.

***

مصطفی هاشمی‌طبا درباره دولت‌نهم این اصطلاح را به‌زبان آورد:«آنها فقط شعار می‌دهند» او در توضیح جمله‌اش می‌گوید:«فردا می‌گویند که می‌خواهند کویر را گل‌کاری کنند. کسی می‌پرسد آب و امکانات را از کجا می‌خواهید بیاورید؟ کسی اصلا می‌تواند بپرسد؟» اشاره رئیس سابق کمیته‌ملی‌المپیک و سازمان ترذبیت‌بدنی به بحث واگذاری دو تیم پرسپولیس و استقلال بود که در نزدیکی برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، شائبه تبلیغاتی بودن آنرا به اذهان متبادر کرده بود. این سرنوشتی است که در پایان عمر دولت نهم، گریبان سازمان ورزش را گرفته است. آیا آنها در دولت دهم هم حضور خواهند داشت؟