گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

جام جم
«مناظره كانديداها، بايدها و نبايدها» عنوان سرمقاله روزنامه جام جم به قلم دكتر علي دارابي است كه در آن مي‌خوانيد:
به ابتكار رسانه ملي در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري نامزدهاي انتخابات به صورت دو نفره در مناظره‌هايي شركت خواهند كرد. اين برنامه با هدف آشنايي بيشتر مردم با ديدگاه‌ها، برنامه‌ها و رويكردهاي نامزدها در يك فرصت برابر و فهرستي از پرسش‌هاي مشترك مي‌باشد. 4 نامزد كه از چهره‌هاي شناخته شده نظام هستند در برابر ديدگان مردم و جهانيان و در نهايت ادب و اخلاق چرايي ورود به عرصه پذيرش اين امانت و نيز چگونگي تحقق برنامه‌هاي خود را تبيين و تشريح خواهند كرد.

در يك نگاه كلي آنچه به نظر نگارنده «نبايدهاي» مناظره مي‌باشد و نامزدها بايد بيش از هر كس مراقبت كنند كه به آن حريم ورود نكنند و به مثابه خطوط قرمز مناظره تلقي مي‌شود عبارت است از:

رسالت
«بسترسازي براي تفكر، نقد و داوري» عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم صالح اسكندري است كه در آن مي‌خوانيد:
يكي از مهمترين ويژگي‌هاي فضاي انتخاباتي در مردمسالاري ديني فراهم ساختن بسترها و زمينه‌هاي تفكر، نقد و داوري براي راي دهندگان؛ فارغ از جانبداري‌هاي مرسوم در جوامع دمكراتيك است.‌

اساسا يكي از رسالت‌هاي حاكميت ديني در زمان انتخابات توزيع عادلانه و منطقي امكانات تبليغاتي و رسانه اي است. اين در حالي است كه چنين امكاني در ليبرال دمكراسي كمتر محقق مي شود. تفوق رسانه اي برخي نامزدها و پروپاگانداي بي رحم در انتخابات مختلف غرب يكي از آسيبهاي جبران ناپذير دمكراسي است. در ايام انتخابات در ليبرال دمكراسي، پروپاگانداي تبليغاتي بي رحمانه شخصيتها را ترور مي كند و هيچ ردپا و اثر انگشتي از خود به جا نمي گذارد.‌

اعتماد
«انتخابات و حق شهروندي ساسي مانکن» عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد به قلم فرزانه روستايي است كه در آن مي‌خوانيد:
ديدار آقاي مهدي کروبي با خوانندگان جوان که ساسي مانکن نيز در ميان آنان بود و باانگيزه طرح مشکلاتشان درخواست ملاقات با وي را مطرح کرده بودند احتمالاً براي جلب طيف گسترده يي از آراي جوانان شادمان صورت گرفت که بنا بر مقتضيات سني و عواقب نوع پرورشي که در نظام آموزش و پرورش از سر گذرانده اند دنيا را از منظر ريتم و ادبيات هجو گونه عاشقانه مي بينند. منظورم طيفي است که منطقاً تا دو سه دهه ديگر صاحبان و اداره کنندگان اين ملک خواهند بود و فرصت خواهند داشت با دنياي متفاوت ذهني شان ارزش‌هاي آقاي کروبي و سه نامزد ديگر رياست جمهوري ديگر را به چالش بگيرند.

بي ترديد ميليون‌ها جواني که دوران شادمان جواني شان را با نغمه‌هاي توليدي ساسي مانکن مي گذرانند، دنياي خود را متفاوت از چهار نامزد رياست جمهوري خواهند ساخت کما اينکه اين آقايان اگر امروز اين گونه اند سال‌هاي جواني خويش را به گونه ديگري گذرانده اند. بدين لحاظ ديدار مهدي کروبي با خواننده جواني که همنشين خلوت و شادماني ميليون‌ها ايراني پا به سن نگذاشته است، اتفاقي کم نظير و تحسين برانگيز است که مي تواند نشانه‌هايي از دعوت طيف‌هايي را دربرداشته باشد که همواره نه تنها به هيچ انگاشته شده اند بلکه حتي در رسانه‌ها و تبليغات رسمي وجودشان انکار مي شود.

جمهوري اسلامي
«شركاي جرم آمريكا در ترويج تروريسم» عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:
اعترافات «‌ابوعمر البغدادي‌» رئيس تشكيلات تروريستي «‌القاعده‌» در عراق به ابهامات فراواني در باب عملكرد مشترك آمريكا مصر و عربستان تحت پوشش اين تشكيلات تروريستي پايان داده ولي هنوز هم سوالات فراواني در اين خصوص بدون پاسخ باقي مانده است .

«‌البغدادي‌» در يك اعتراف تلويزيوني فاش كرد كه مصر و عربستان تحت پوشش «‌نهادهاي خيريه‌» به تامين نيازهاي مالي ـ تداركاتي القاعده در عراق سرگرمند و بخش ديگري از نيازهاي مالي القاعده با راهزني سرقت آدم ربائي و زورگيري از پيمانكاران و مقامات حكومتي تامين مي شود. وي به همكاري و همدستي بعثي‌ها در عمليات تروريستي با هدف دامن زدن به اختلافات شيعه و سني و ايجاد فتنه مذهبي اعتراف كرد و هدف نهائي را باز گرداندن بعثي‌ها به قدرت در عراق دانست.

اعتماد ملي
«مرو به خواب» عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد ملي است كه در آن مي‌خوانيد:
ديروز در سالروز بزرگداشت حماسه ملي دوم خرداد، شيراز و فارس به عنوان پايتخت فرهنگ، ادب و مهد روشنفكري رنگ و بوي ديگري داشت. مردم روشنفكر و فهيم شيراز ميزبان شخصيتي بودند كه اگرچه بدون اغراق بيشترين نقش را در تحقق اين حماسه غيرقابل انكار در سال 76 داشت ولي هيچ‌گاه از نگاه واقع‌بينانه و عمل‌گرايانه خود فاصله نگرفت. هيچگاه نخواست چون كفي روي آب ظاهرنمايي كند، بلكه به عنوان جزئي از اين درياي بيكران در تاريخ ايران زمين و جنبش اصلاحي آن ماندگار خواهد بود.

آري، ديروز فارس پذيراي شخصيتي بود كه بحق شيخ اصلاحات نام گرفت و با تمام وجود به استقبالش شتافتند. برگزاري يادبود اين حماسه ملي در شيراز از سوي ستاد انتخاباتي آقاي كروبي، به عنوان اولين سفر رسمي تبليغاتي ايشان و استقبال پرشور، به يادماندني و بي‌نظير مردم اصلاح‌طلب شيراز پيام خاصي براي افكار عمومي كشور داشت و آن پيام اين بود كه تكرار حماسه 2 خرداد در 22 خرداد دور از دسترس نيست، به شرط آنكه از اين رودخانه پهناور باريكه‌هايي نسازند و نخواهند كه در مسير طبيعي آن انحراف ايجاد نمايند، اگر چه انحراف در اين مسير، در درازمدت غيرممكن است ولي دسترسي به هدف را در كوتاه‌مدت سخت و مشكل مي‌نمايد.

سرمايه
«نقد سخنان ميرحسين» عنوان سرمقاله روزنامه سرمايه به قلم عباس آخوندي است كه در آن مي‌خوانيد:
پس از 20 سال ميرحسين موسوي روي صفحه تلويزيون حاضر شد تا با مردم سخن بگويد. اما اين بار در کسوت يک نامزد انتخابات رياست جمهوري. براي کساني که سني از آنها مي گذرد و دوران نخست وزيري ايشان را به خاطر دارند، اين برنامه بسيار خاطره انگيز بود. ياد آن زمان‌ها که ميرحسين براي گزارش به مردم در تلويزيون حاضر مي شد و مشکلات کشور در حال جنگ را صادقانه با ايشان در ميان مي گذاشت و از آنها مي خواست که در برابر دشمن پايداري کنند و به آنچه دارند قانع باشند و با هم و با پشتيباني از يکديگر کشور را به پيش ببرند.
نسل من به ياد دارد که حتي آن زمان‌ها موسوي موضوع پيشرفت و توسعه کشور را فراموش نکرده بود و بنيان بسياري از پروژه‌هاي بزرگ صنعتي همان زمان گذاشته شد.

دنياي اقتصاد
«اقتصاد ايران در فرداي انتخابات» عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد به قلم دکتر سيداحمد ميرمطهري است كه در آن مي‌خوانيد:
خبرها کوتاه است: فرهنگيان در فيش حقوقي ارديبهشت، تمام مبالغ تفاوت احكام خود را بر اساس قانون مديريت خدمات كشوري دريافت خواهند كرد. از سوي ديگر، پنج ميليون و 500‌ هزار نفر از مشمولان مرحله دوم سهام عدالت شامل روستاييان و عشاير از هفته گذشته مشمول دريافت 80‌ هزار تومان سود سهام عدالت شدند. همچنين، اعلام شد: مابه‌التفاوت افزايش حقوق مستمري‌بگيران تامين اجتماعي همراه با حقوق خرداد آنها پرداخت مي‌شود. اين مابه‌التفاوت شامل افزايش حقوق سه ماه بهار بازنشستگان تامين اجتماعي است که اوايل خرداد پرداخت مي‌شود.

هرکدام از اين مصوبات حایز بار مالي سنگيني براي اقتصاد ايران هستند. مثلا بر اساس مصوبه افزايش حقوق فرهنگيان، حقوق فرهنگيان مرد بين 70 تا 150‌هزار تومان و بانوان فرهنگي بين 50 تا 100‌ هزار تومان افزايش يافته است. گفتني است در حال حاضر بيش از يك ميليون و 200‌ هزار نفر در آموزش و پرورش فعاليت مي‌كنند كه تقريباً 90‌درصد آن‌ها مشمول اين افزايش حقوق مي‌شوند.