کدام يک دوام مي آورند

اعتماد؛ در شروع يکي از مهم ترين تورنمنت هاي تنيس دنيا در فرانسه که شش هفته به طول مي انجامد بد نيست نگاهي به شرايط مسابقات بيندازيم.

آيا آنا ايوانوويچ قادر به دفاع از عنوان قهرماني خواهد بود؟

52 هفته از زماني که ايوانوويچ مقام اول رتبه بندي جهاني را با پيروزي در مسابقات آزاد فرانسه سال قبل به دست آورد، مي گذرد. بازيکن 21 ساله صربستاني که مدت کوتاهي پس از پيروزي در پاريس دچار آسيب ديدگي شد، در دور سوم مسابقات ويمبلدون حذف شد و مقام اول را واگذار کرد. کمي بعد از شکست دور سوم مسابقات امسال اوپن استراليا به رتبه هشتم تنزل کرد و آن را با خروج ننگ آور از مسابقات رم در ماه قبل ادامه داد. او برتري چهار بر صفر در ست سوم را با يک باخت 6-1 ، 3-6 و 6-4 مقابل رادوانسکا بر باد داد. ايوانوويچ از مسابقه هفته قبل مادريد عقب کشيد تا سلامتي خود را براي رولان گاروس تضمين کند. يک بازي خوب در پاريس مي تواند شايعات تعجب برانگيز را از بين ببرد، ولي آيا او شايستگي تحقق آن را دارد؟

آيا کسي قادر است رافائل نادال را در پاريس مغلوب کند؟

پاسخ مثبت است. راجر فدرر جرات و خميره خود را در زمين تنيس به نادال نشان داد و کانديداتوري اش براي فرانسه را اعلام کرد. تنها يک گرنداسلم ديگر در رزومه بي عيب و نقص فدرر کم است.نادال چهار بار قهرمان مسابقات اوپن فرانسه شده،مساله ديگر اينکه فدرر يکشنبه گذشته نادال را شکست داد.برخي معتقدند اگر نواک جوکوويچ در مسابقه چهار ساعته نيمه نهايي روز قبل، قهرمان اسپانيايي را خسته نکرده بود ممکن بود فدرر نتواند نادال را شکست دهد. برچسب زدن به پيروزي فدرر بي عدالتي است، اين پيروزي تاثير رواني خوبي بعد از هشت ماه دوري از عنوان قهرماني براي فدرر داشت. رويارويي با جوکوويچ براي نادال راحت تر از رويارويي با فدرر خواهد بود.

آيا «دينارا سافينا» مي تواند يک بار براي هميشه مخالفان را خاموش کند؟

هنگامي که بازيکن 22 ساله روسي مقام اول رتبه بندي را اوايل اين ماه از سرنا ويليامز گرفت، به سختي مي شد آن را يک بازپس گيري قدرت صلح آميز دانست. ويليامز پس از اينکه به مقام دوم تنزل کرد در اين باره گفت؛ همه ما مي دانيم که مقام اول واقعاً متعلق به کيست،

سافينا براي حفظ اعتبار خود سکوت کرد و اجازه داد عملکردش در بازي بيانگر همه چيز باشد. سافينا بعد از شکست دادن پتي اشنايدر در مرحله نيمه نهايي مادريد، به خبرنگاران چنين گفت؛ «فکر مي کنم آنها به من حسادت مي کنند به خاطر اينکه خيلي جوانم و رتبه اول را دارم.» سافينا همچنين گفت؛ «براي به دست آوردن مقام اول فقط قهرماني گرنداسلم کافي نيست، اينکه کل سال چگونه رقابت کنيد مهم است.» حق با اوست. او از 20 تورنمنت در 12 تورنمنت به فينال رسيد و رسيدن به مقام اول حاصل شايستگي و مقاومت اوست. جدا از تفسيرهاي روز جمعه، سافينا باوقار و تواضع قضاوت ها را در مورد به دست آوردن مقام اول تحمل مي کند و با کسب يک قهرماني در گرنداسلم صلاحيت خود را به اثبات خواهد رساند.

– شانه ماريا شاراپوا چگونه دوام خواهد آورد؟

شاراپوا که بعد از عمل شانه غيبتي 9 ماهه از مسابقات انفرادي داشت در طول اين مدت مقام او به رتبه 126 تنزل يافت. اين بازيکن 22 ساله روسي هميشه انتقادپذير است. او سه بار قهرمان بزرگسالان شده و 17 هفته در صدر جدول رتبه بندي WTA قرار داشته، شش بار بيشتر از ونوس ويليامز و جزء 10 زني است که به قهرماني گرنداسلم رولان گاروس دست يافته است.

– آيا هيچ بازيکن امريکايي تا هفته دوم در اين مسابقات دوام آورده؟

سه تا از بهترين بازيکنان امريکايي اندي راديک، جيمز بليک و مردي فيش هيچ کدام به راند يک شانزدهم در رولان گاروس نرسيدند. يک دهه از زماني که آندره آغاسي قهرمان شد و 18 سال از زماني که جيم کورير به پيروزي هاي متوالي در پاريس دست يافت،مي گذرد و از آن زمان امريکايي ها دست خالي بودند. بازي در زمين خاکي رولان گاروس شيوه هجومي که مورد علاقه امريکايي هاست را خنثي مي کند. اما در طول اين فصل نشانه هاي حيات امريکايي ها با رقابت سه ستي يک چهارم نهايي مادريد بين راديک و فدرر ظاهر شده است.