در ايران فقط براي استقلال توپ مي‌زنم

او از جمله بازيكناني بود كه امير قلعه‌نويي در همان روزهاي نخست فصل نقل و انتقالات ليگ برتر هشتم اصرار داشت هر طور شده به استقلال بپيوندد و البته اين مساله تلاش چنداني در برنداشت و خسرو حيدري بدون كمترين مشكلي به اين تيم پيوست.

به نوشته جام جم، حيدري كه توانست فصلي موفق را همراه با استقلال پشت سر بگذارد سرانجام با اين تيم به تيم ملي رسيد و پس از آن نيز تيمش قهرمان ليگ برتر شد. هر چند در ليگ قهرمانان آسيا توفيقي كسب نكرد، اما … بهتر است آنچه درباره او مي‌خواهيد بدانيد را از زبان خودش بخوانيد.

از قبل مي‌دانستي قرار است به استقلال بپيوندي؟

خير. در فصل نقل و انتقالات چند پيشنهاد خوب داشتم كه تصميم گرفتم در ميان آنها به استقلال پاسخ مثبت بدهم.

به چه دليل؟

به چند دليل، اول اين كه همراه استقلال بتوانم به تيم ملي برسم. بعد اين كه امير قلعه‌نويي در اين تيم سرمربي بود و از كارنامه‌اش مطلع بودم. در كل فكر مي‌كردم كه در استقلال فوتباليست بيشتر در كانون توجه است و از اين طريق مي‌تواند زودتر به تيم ملي برسد.

اما خيلي هم زود به تيم ملي نرسيدي!

قبول دارم، ديرتر از آنچه انتظار داشتم ملي‌پوش شدم، اما به هر حال همين كه به خواسته‌ام رسيدم براي من موفقيت محسوب مي‌شد.

به بحث تيم ملي هم مي‌رسيم. حالا از استقلال بگو و اين كه چطور شد توانستي تا اين حد نظر امير قلعه‌نويي را به خودت جلب كني؟

كار خاصي نمي‌كردم. از ابتداي فوتبالم چنين رفتاري در تمرينات و اردوي تيم‌هايي كه با آنها كار كرده‌ام داشته‌ام.

در كل بازيكن منضبطي هستي؟

بله، احساس مي‌كنم از اين طريق هم خودم راحت هستم و هم كسي كه با من كار مي‌كند.

بعد چي شد؟

بعد؟ خب بعد من توانستم در مسابقه‌هاي تداركاتي خوش بدرخشم و از اين طريق نظر سرمربي‌ام را جلب كنم. از آن پس هم تقريبا در بيشتر بازي‌ها براي استقلال به ميدان رفتم.

طبق آماري كه از تو در ليگ هشتم به جا مانده است، به لحاظ تداوم حضور پس از طالب‌لو دومين نفري هستي كه بيشتر از همه براي استقلال به ميدان رفته‌اي. 2 دقيقه برابر پيام (دور رفت) از ميدان خارج شدي (بازي‌اي كه 2 – 5 به سود استقلال تمام شد) و 14 دقيقه در بازي برابر راه‌آهن (دور برگشت) از زمين بيرون رفتي (كه بازي با برد پر‌گل 2 – 5 استقلال تمام شد) و در تنها ديداري كه تو از ابتدا در تركيب نبودي بازي برابر مقاومت (دور برگشت) بود كه سنگين‌ترين شكست استقلال (4 بر يك) رقم خورد. اين همه حضور را مديون چه چيزي هستي؟

به نظرم پيش از هر چيز بايد ممنون خداوند باشم كه كمكم كرد چنين ركوردي را بر جاي بگذارم. چون ممكن بود با يك مصدوميت ناخواسته تمام تلاش‌هايم هدر برود. علاوه بر آن خانواده و همسرم كه شرايط لازم براي آسودگي خاطرم را فراهم كردند هم تاثير بسزايي در اين حضور پرشمار داشتند بعد هم اعتماد كادر فني و تلاش و تمرينات مستمر خودم.

يك بار امير قلعه‌نويي رفتار منضبط و خوب تو را براي ديگر شاگردانش مثال زده بود و از آنها خواسته بود از تو الگو بگيرند. از اين بابت چه احساسي داشتي؟

خب، باعث افتخارم بود و وظيفه‌ام را سنگين‌تر مي‌كرد.

تو در فصل هشتم فقط 4 كارت زرد گرفتي و هرگز مشكل حاشيه‌اي نداشتي، ريشه اين چيست؟

در كل فوتباليست خشني نيستم و منطقه بازي من هم اين فضا را براي من كه راحت‌تر كار مي‌كنم و كمتر درگير مي‌شوم فراهم مي‌كند. ضمن اين كه در كل، خودم هم انسان آرامي هستم و دير عصباني مي‌شوم.

تو همچنين بازيكن امتيازآوري هم براي استقلال محسوب مي‌شوي. 5 پاس گل داشتي و 2 پنالتي حساس هم براي تيمت گرفتي؛ يكي در هفته دوازدهم برابر پيكان (برد 23) و ديگري هم در بازي برگشت با سايپا كه استقلال بازي يك بر صفر باخته را به تساوي كشاند. اين 4 امتياز در كنار ساير امتيازها و پاس گل‌‌هايت تو را به بازيكني موثر هم تبديل كرده است.

خب بايد بگويم در موفقيت يك تيم همه اركان آن موثر هستند و اين فقط من نبودم كه توانستم براي تيم امتياز كسب كنم. از طالب‌لو تا آرش برهاني همه بچه‌ها در جمع‌آوري امتياز نقش داشتند و از اين بابت سهم من هم در قهرماني استقلال به اندازه سايرين است.

نكته جالب اينجاست تو با اين كه پرتداوم‌ترين بازيكن استقلال در نيم فصل اول بودي، همه كارشناسان تو را به علي دايي (سرمربي وقت تيم ملي) توصيه مي‌كردند. اما هرگز به تيم ملي دعوت نشدي، علت چه بود؟

نمي‌دانم. البته آقاي دايي درباره من گفته بود در پست من بازيكنان خوب كم نيستند و شايد آن زمان به من اعتقادي نداشتند، اما به هر حال دعوت شدم.

نكته ديگر اينجاست كه خسرو حيدري پيش از دعوت به اردوي تيم ملي يك فوتباليست كم‌نظير در جناح راست استقلال بود كه هيچ رقيبي همتاي او نبود، اما پس از حضور تو در اردوي تيم ملي اندكي دچار افت شدي، اين را قبول داري؟

البته اين كه پيش از دعوت شدنم خيلي خوب بودم و پس از آن اندكي دچار افت شدم،به كل تيم استقلال برمي‌گردد. چرا كه ما تا پيش از بازي برگشت دربي در شرايط خيلي خوبي بوديم و همه تيم‌ها را با 4، 5 يا 6 گل شكست مي‌داديم. خب آن زمان من هم در آن تيم سرحال بودم و بيشتر به چشم مي‌آمدم اما پس از گذشت مدتي كه تيم دچار افت شد و كمتر رنگ برد را ديديم برداشت شد كه من خوب كار نمي‌كنم. در حالي كه من همان خسرو حيدري بودم و نتايج تيم تغيير كرده بود.

خوب چرا استقلال دچار افت شد؟
در ايده‌آل‌ترين شرايط ممكن هستم در طول سال‌هاي اخير كه فوتبال بازي مي‌كنم هرگز تا اين حد آماده نبوده‌ام

حضور همزمان 5 بازيكن استقلال در اردوي تيم ملي تا حد زيادي توان نفراتمان را تحليل برده بود. علاوه بر آن تساوي ما برابر پرسپوليس در دقايق آخر تا حد زيادي تيم را به لحاظ روحي دچار افت شديدي كرد كه تا هفته‌ها ادامه داشت و ما را رها نكرد. در لابه‌لاي آن اتفاقات ديگري هم رخ داد و نتايج ضعيف در ليگ قهرمانان آسيا به اين مساله دامن زد. اما خوشبختانه هر چه بود سرانجام در اواخر ليگ توانستيم با آن مقابله كنيم و تيم قهرمان شد.

انتظار اين قهرماني را داشتي؟

به اين شكل نه.

پس به چه شكل؟

با وجود مسابقات خوبمان در طول فصل و نتايج خيره‌كننده استقلال هميشه فكر مي‌كردم چند هفته مانده به پايان ليگ، قهرماني‌مان مسجل مي‌شود. اما اين گونه نشد و به آن شكل در جوار مرقد امام هشتم قهرمان شديم كه خيلي ارزشمندتر به نظر رسيد.

درباره ليگ قهرمانان بگو و اين كه چرا نتوانستيد در آن رقابت‌ها نتايج خوبي كسب كنيد؟

ما آنجا بدشانسي آورديم. بدشانسي محض. اگر در جده الاتحاد را مغلوب مي‌كرديم و طلسم بدشناسي را از همان جا مي‌شكستيم، راهمان براي مسابقات بعدي هموارتر مي‌شد ولي آن شكست (2 بر يك در مصاف با الاتحاد) تبعات حاشيه‌اي فراواني را براي ما به همراه داشت كه آنها نيز مزيد بر علت شد تا در مصاف با حريفان بعدي‌مان هم دچار همان بدشانسي‌ها شويم. برخي اوقات حتي عجولانه فوتبال بازي كردند تا سرانجام شانس‌مان براي صعود صفر شد. براستي آنچه در ليگ قهرمانان نصيب استقلال شد، آني نبود كه استحقاقش را داشت. ما بايد به عنوان تيم اول صعود مي‌كرديم يا در بدترين شرايط به عنوان تيم دوم به مرحله دوم راه مي‌يافتيم اما خيلي بدشانسي آورديم. در تهران برابر الجزيره يك پنالتي را از دست داديم و خلاصه اين حقمان نبود.

در اردوهاي قبلي تيم ملي كه حضور داشتي به تو فرصت كافي داده نشد و فقط يك نيمه برابر كنيا به ميدان رفتي فكر نمي‌كنيد استحقاق بيشتر از اينها را داشتي؟

همه اين مسائل به سليقه كادر فني تيم ملي برمي‌گردد و من هم عادت كرده‌ام تابع تصميم كادرفني باشم.

تمرينات تيم ملي چطور پيش مي‌رود؟

تمرينات خيلي خوبي را شروع كرده و تا اينجا پشت سر گذاشته‌ايم. من هم كاملا آماده هستم و قصد دارم در رقابتي سالم با ديگران جايگاهي در تركيب ثابت تيم ملي به دست آورم.

با وجود اين همه ستاره در اردوي تيم ملي فكر نمي‌كني كار آساني نخواهد بود؟

فعلا كه تنها رقيبم براي حضور در تركيب اصلي حسين كعبي است.

محمد چطور؟

عليرضا در اردوي تيم ملي در چپ تمرين مي‌كند. مي‌خواهم با تلاش فراوان حقم را از تيم‌ملي بگيرم. هرچند كه مي‌دانم كار ساده‌اي نيست و از حالا نمي‌توان گفت چه كسي نفر ثابت تيم خواهد بود.

مصدوم كه نيستي؟

خير، فكر مي‌كنم در ايده‌آل‌ترين شرايط ممكن هستم. در طول سال‌هاي اخير كه فوتبال بازي مي‌كنم هرگز تا اين حد آماده نبوده‌ام. درليگ هم كه خوب كار كرده‌ام و تيم استقلال هم قهرمان شده است. پس از نظر روحي هم در شرايط خوبي قرار دارم. اميدوارم با تيم ملي هم همين شرايط را تجربه كنم.

و چه نظري در رابطه با افشين قطبي داري؟

همين كه روحيه بچه‌ها را بالا برده، خودش عامل خيلي خوبي است و مي‌تواند ما را كمك كند تا در مصاف با 3 تيم پيش رويمان در شرايط بهتري به ميدان برويم.

چطور؟

او بزرگ فكر مي‌كند و اين مساله مي‌تواند به بازيكنان كمك كند تا آنها هم بزرگ فكر كنند.

چقدر به موفقيت تيم ملي در 3 بازي پيش رو اميدواري؟

فكر مي‌كنم مي‌توانيم در 3 بازي باقيمانده صددرصد موفق باشيم و تيم ملي هم به جام جهاني صعود خواهد كرد.

بازي‌هاي تداركاتي تا كره شمالي را چطور ارزيابي مي‌كني؟

قطعا اين مسابقه‌ها به افشين قطبي كمك خواهد كرد تا تركيب اصلي‌اش را بهتر بشناسد. ضمن اين‌كه هماهنگي با بازيكنان هم در اين مسابقه‌ها بيشتر خواهد شد.

خبر داري كه در چين آنفلوآنزاي خوكي شيوع پيدا كرده است؟

شنيده‌ام. البته مسوولان فدراسيون آشپز و مواد غذايي سالم به اين كشور خواهند برد.

براي فصل بعد چه برنامه‌اي داري؟

يك سال از قراردادم با استقلال مانده است و ضمن اين‌كه چند پيشنهاد خارجي هم دارم كه بايد آنها را نيز بررسي و درخصوص آينده‌ام تصميم‌گيري كنم. البته اگر قصد داشته باشم در ايران بازي كنم فقط در استقلال توپ خواهم زد.

در حال حاضر مهم‌ترين هدفت چيست؟

اين‌كه با تيم ملي به جام‌جهاني صعود كنم. البته اين خواسته همه نفرات تيم ملي است و اميدوارم اين خواسته محقق شود.