آنها همیشه مقابل ما بازنده بوده‌اند

برخلاف بعضی از بازیکنان تیم ملی که این روزها و با کم‌تحملی اردوی تیم ملی را ترک کرده‌اند، آندرانیک تیموریان از روز اول به‌عنوان تنها لژیونر در تمرینات حضور داشت.

به نوشته وطن امروز، آندو که پس از رفع مصدومیت شدیدش از فولام به بارنزلی رفت این روزها در اوج آمادگی قرار دارد و آنطور که از تمرینات مشخص است، افشین قطبی نقش بزرگی را برای او در بازی ایران برابر کره شمالی در نظر گرفته است.

پس از تمرین صبح شنبه گفت‌وگویی را با آندرانیک تیموریان انجام دادیم و حاصل آن شد «امیدواری بیشتر برای صعود تیم ملی به جام جهانی».

پس از یک سال سخت باید منتظر درخشش تیموریان در لیگ برتر انگلیس باشیم، اینطور نیست؟
به هر حال می‌دانید که من شرایط خیلی سختی را در این فصل تجربه کردم. در این چند سالی که به صورت حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کنم تا به حال نشده بود با چنین مصدومیتی روبه‌رو شوم اما باید پذیرفت آسیب‌دیدگی هم جزئی از فوتبال است. خوشحالم که توانستم از آن دوران سخت عبور کنم و پس از شش ماه دوباره همه چیز به شرایط عادی برگشته و خودم هم به آینده خیلی امیدوارم.

حتما سخت بود که مجبور شدید از لیگ برتر به یک دسته پایین‌تر بروید و در آنجا فوتبال‌تان را ادامه بدهید؟

من تنها به‌عنوان بازیکن قرضی از فولام به بارنزلی رفتم. شرایط در دسته اول انگلیس اینطور که اینجا فکر می‌کنند، نیست. می‌توانم با اطمینان بگویم که سطح رقابت‌های دسته اول انگلیس از سطح بسیاری از لیگ‌های اروپایی بالاتر است. تیم‌هایی که در این مسابقات حاضرند، همگی تیم‌هایی هستند که سابقه بازی در لیگ برتر را دارند و از تیم‌های ریشه‌دار و قدیمی فوتبال اروپا محسوب می‌شوند.

اما به هر حال باید قبول کرد که نزول یک بازیکن از یک لیگ به دسته پایین‌تر چندان خوب نیست.

در اروپا وقتی بازیکنی مصدوم می‌شود برای اینکه روی فرم بماند به صورت قرضی به تیم دیگری می‌رود تا بتواند کم‌کم شرایط گذشته را پیدا کند. من هم زمانی که مصدومیتم تمام شد با پیشنهاد بارنزلی مواجه شدم. در آن زمان فولام هم خیلی خوب نتیجه می‌گرفت و برای بازیکنی که شش ماه دور از میادین بوده خیلی سخت است که به ترکیب اصلی تیم راه پیدا کند، بنابراین با مشورتی که با روی هاجسون انجام دادم به صورت قرضی به بارنزلی رفتم تا بتوانم بیشتر بازی کنم که خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.

برنامه شما برای آینده چیست؟

من در حال حاضر بازیکن فولام به حساب می‌آیم و با این باشگاه یک سال دیگر قرارداد دارم اما قراردادم طوری تنظیم شده که در صورت داشتن پیشنهاد می‌توانم به صورت توافقی از فولام بروم. در حال حاضر که در ایران هستم، مدیربرنامه‌هایم گفته از یک تیم دسته اولی در اسپانیا پیشنهاد دارم اما به خاطر اینکه تمرکزم از روی تیم ملی از بین نرود، تمام کارها را به مدیربرنامه‌هایم سپرده‌ام.

وضعیت تیم ملی چطور است؟

خوشبختانه چیزی که در تیم ملی بیش از همه جلب توجه می‌کند این است که بازیکنان بعد از یک فصل سخت، خودشان را برای تیم ملی آماده نگه داشته‌اند. همه بازیکنانی که در اردو هستند، وضعیت را به خوبی درک کرده‌ و می‌دانند که تمام مردم منتظر پیروزی‌شان در بازی با کره‌شمالی و امارات هستند. شاید این به لحاظ روحی روی بازیکنان تاثیر منفی بگذارد اما از آن طرف به ما این انگیزه را می‌دهد که باید برای راضی کردن‌شان تمام تلاش‌مان را انجام بدهیم.

شما با مربیان بزرگی کار کرده‌اید، نظرتان درباره افشین قطبی چیست؟

همانطور که فکر می‌کردم باشخصیت و خوشفکر است. من پیش از اینکه به ایران بیایم از دوستانم
درباره قطبی پرسیده بودم. تمام آنها هم روی این دو نکته تاکید می‌کردند. زمانی هم که به کمپ رفتم و برخورد قطبی را دیدم، متوجه شدم قطبی این دو ویژگی را دارد. فکر می‌کنم به لحاظ فنی هم قطبی جزو مربیان بزرگ ایرانی باشد. او به خوبی می‌داند که چطور با بازیکنان ارتباط برقرار کرده و چگونه از این ارتباط برای انجام گرفتن اهداف تاکتیکی استفاده کند.

بعد از اینکه تیم ملی به عربستان باخت، بسیاری ناامید شدند. آنها معتقد بودند که تیم ملی دیگر نمی‌تواند به جام جهانی صعود کند اما دوباره امیدها زنده شده است.

زمانی که تیم ملی به عربستان باخت مصاحبه کردم و گفتم هر چند کار سخت شده اما تیم ملی می‌تواند به‌جام‌جهانی صعود کند. شاید من هم در دلم کمی ناامید بودم اما از زمانی که به تهران آمدم و شرایط تیم ملی را دیدم، امیدوارتر شدم. حالا هم به کل امیدوارم و اعتقاد دارم که تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کند.

هر چند این امیدواری وجود دارد اما ما بازی فوق‌العاده سختی برابر کره‌شمالی خواهیم داشت؛ دیداری که اگر از آن پیروز بیرون نیاییم، صعود به جام جهانی غیر ممکن خواهد بود.

من هم قبول دارم بازی سختی است اما شما به من بگویید کدام بازی سخت نیست. متاسفانه ما در ایران آنچنان درباره کره‌شمالی صحبت می‌کنیم که انگار کره‌شمالی، برزیل است. وقتی ما در تمامی دیدارهای گذشته برابر کره شمالی پیروز بوده‌ایم دلیلی برای ترس وجود ندارد. اتفاقا من معتقدم که کره‌شمالی از ما می‌ترسد. آنها اگر در خانه به ایران ببازند با توجه به بازی آخرشان برابر عربستان که در ریاض برگزار می‌شود، شانسی برای صعود نخواهند داشت، بنابراین آنها مقابل ما با ذهنیت یک تیم از پیش‌باخته می‌آیند و ما هم نباید کره شمالی را آنقدر بزرگ کنیم که انگار تا به حال آن را نبرده‌ایم. این‌یک واقعیت است که کره شمالی هیچ وقت نتوانسته ایران را شکست دهد و به امید خدا این اتفاق شانزدهم خرداد هم تکرار می‌شود.