گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

اعتماد ملي
«آدم سوزي در ايران» عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد ملي است كه در آن مي‌خوانيد:
در اين چند دهه عمر خويش آدم‌سوزي‌هاي شخصيتي و فيزيکي بي‌حدوحصري را ديده‌ايم. بايد روزي بدين کار زيانبار بس داد و از آن دست کشيد. تازه‌ترين نمونه آدم‌سوزي شخصيتي را بهانه کردم براي نگارش اين سطور.

در جامعه‌شناسي سياست برخي صاحبنظران مانند چارلز تيلي برآنند که عالم سياست، عالم گسستگي‌ها و پيوستگي‌هاست. دوستان ديروز، دشمنان امروز مي‌شوند و دشمنان ديروز که سايه همديگر را با تير مي‌زدند در کنار هم مي‌نشينند و حتي درياي خون هم اگر ميان‌شان باشد در پرانتز گذاشته مي‌شود و به تعليق در مي‌آيد. در جنگ ايران و عراق مگر نديديم که پس از 8 سال خونريزي سرانجام روساي‌جمهور دو کشور در نامه‌هاي متبادله پس از جنگ، يکديگر را «برادر» خطاب مي‌کردند. در مطالعه مختصري که پيرامون تحولات سياسي سده اخير در کشورهاي اسلامي داشتم، سرگذشت پر فراز و فرود گروه‌هاي سياسي و دوستي و دشمني‌هاي ناپايدارشان گواه ديگري بود بر اين مدعا. در ترکيه حزب رفاه از طريق ائتلاف با مخالفان خود توانست اولين پيروزي را در اين کشور به دست آورد.

رسالت
«ادب رقابت آداب رفاقت» عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلويي است كه در آن مي‌خوانيد:
شوراي نگهبان چهارشنبه گذشته از ميان چند صد نفري كه به عنوان نامزد رياست جمهوري ثبت‌نام كرده بودند، وفق اصل 115چهار نفر را مصداق رجال مذهبي و سياسي و مستعد مديريت اجرايي كشور داراي حسن سابقه، امانت، تقوي و معتقد به مباني جمهوري اسلامي و مذهب رسمي كشور تشخيص داد و صلاحيت آنان را احراز كرد.

اين حق را قانون اساسي در اصول 99 و 118 به شوراي نگهبان داده است. تا كنون از ميان فعالان سياسي و اضلاع رقابت در انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري كسي به نظارت استصوابي شوراي نگهبان در احراز صلاحيت نامزدهاي مطرح اعتراض نكرده است. ديروز آقاي‌هاشمي‌رفسنجاني در نمازجمعه تهران فرمودند: همه سليقه‌ها به طور مطلق يا نسبي نماينده‌اي در انتخابات دارند. اين نشان مي‌دهد همه اين حق را به رسميت شناخته‌اند و شمار زيادي از نامزدهايي كه ثبت‌نام كرده بودند واقعا مصداق رجال سياسي و مذهبي نبوده‌اند.

آفتاب يزد
«اگر قرار داد سعدآباد ننگين است…»عنوان سرمقاله روزنامه آفتاب يزد است كه در آن مي‌خوانيد:
آخرين اظهارنظر عمومي محمود احمدي‌نژاد در مورد پرونده هسته‌اي، عجيب بود اما غيرمترقبه نبود. زيرا قبل از اين نيز احمدي‌نژاد و همكارانش سخناني گفته بودند كه نشان مي‌داد از نظر آنها، بسياري از تصميمات نظام – و نه دولت‌هاي خاتمي و رفسنجاني – مايه سرشكستگي بوده است. انفعالي‌ خواندن سياست خارجي در 20 سال قـبل از دولت نهم، خجالت‌آور دانستن مباني برنامه چهارم و ادعاي تنظيم سند چشم انداز20‌سـالـه بـراساس منافع تنظيم‌كنندگان آن، اظـهاراتي است كه در 4‌سال گذشته بر زبان سران دولت نهم جاري شد و با اظهارنظر اخير- ننگين خواندن قرارداد سعدآباد – شباهتي بسيار داشت.

جمهوري اسلامي
«مرحله جديد و پيروزي جديد» عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:
فلسطين اين روزها نيز همچنان مساله اول جهان اسلام است. اوباما رئيس جمهور آمريكا در يك مصاحبه مطبوعاتي بعد از ديدار با بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در واشنگتن اعلام كرد: امنيت اسرائيل براي دولت من فوق العاده اهميت دارد.
رئيس جمهور آمريكا امنيت رژيم صهيونيستي را با امنيت ملي آمريكا گره زد و گفت: اطمينان يافتن از تضمين امنيت اسرائيل به عنوان يك كشور مستقل يهودي به نفع امنيت ملي آمريكاست.

يك روز بعد از اين اظهارات رئيس جمهور آمريكا اجتماع بزرگي از فعالان سياسي در بيروت تشكيل شد كه سيد حسن نصرالله دبيركل حزب الله لبنان ضمن سخنان مهمي در اين جمع از ورود منطقه خاورميانه عربي به مرحله جديدي از تاريخ خود كه مرحله براندازي نرم است خبر داد.

دنياي اقتصاد
«ظاهر و باطن سياست‌هاي اقتصادي» عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد به قلم حميد زمان‌زاده است كه در آن مي‌خوانيد:
يکم: سياست‌هاي اقتصادي عموما ذاتي دوگانه دارند: ظاهرشان بر خلاف باطنشان است؛ سياست‌هاي اقتصادي که ظاهري جذاب و عامه‌پسند دارند و در بادي امر براي عموم مردم خوشايند مي‌نمايند، عموما در باطن خود پيامدهاي ناگوار و نامطلوب اقتصادي براي مردم در بر دارند؛ اما سياست‌هاي اقتصادي که ظاهري سرد، بي‌روح و کسل‌کننده دارند و در بادي امر براي عموم مردم ناخوشايند مي‌نمايند، عموما در باطن خود پيامدهاي مطلوب اقتصادي براي مردم در بر دارند. اين درسي است که بينش عميق اقتصادي براي ما به ارمغان مي‌آورد.

مشکل اينجا است که ظاهر سياست‌هاي اقتصادي براي مردم ملموس و به سادگي قابل‌درک خواهد بود، اما باطن سياست‌هاي اقتصادي و پيامدهاي ناشي از آن عموما براي مردم نه ملموس است و نه چندان قابل‌درک!؛ مردم به سادگي درک نخواهند کرد رنج‌هاي اقتصادي که مي‌برند، نتيجه ناگزير همان سياست‌هاي اقتصادي است که برايشان خوشايند بوده است و منافع اقتصادي که مي‌برند، نتيجه همان سياست‌هاي اقتصادي است که در بادي امر برايشان چندان خوشايند نبوده است!.

سرمايه
«ابهام در واگذاري 380 شرکت در سال جاري» عنوان سرمقاله روزنامه سرمايه به قلم جعفر قادري است كه در آن مي‌خوانيد:
دولت در قالب اجراي سياست‌هاي اصل 44، امسال بايد مالکيت بالغ بر 380 شرکت دولتي را به طور صددرصد واگذار کند. در حالي که دولت درخصوص واگذاري سهام شرکت‌هاي دولتي در راستاي اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 طي سال‌هاي گذشته تنها در بخش واگذاري سهام عدالت عملکرد مناسبي داشته، در سال جاري موظف است شرکت‌هايي را که مشمول گروه يک واگذاري مندرج در قانون اصل 44 است به صورت صددرصد واگذار کند.

بر اساس قانون، شرکت‌هاي دولتي به سه گروه تقسيم شده اند که گروه اول آن دسته از شرکت‌هايي است که دولت نبايد هيچ گونه سهامي از آنها را در اختيار داشته باشد و بايد صددرصد سهام از طريق مکانيسم‌هاي موجود واگذار شود. از جمله شرکت‌هاي مشمول گروه يک شرکت‌هاي خودروسازي و لاستيک سازي است و دولت تا پايان امسال فرصت دارد تا 380 شرکت مشمول اين گروه را واگذار کند. گروه دوم شرکت‌هايي است که دولت مجاز است 30 درصد از سهام آنها را در اختيار داشته باشد واگذاري اين دسته شرکت‌ها که شامل بانک‌ها، بيمه‌ها، مخابرات و… مي شود بايد تا سال 93 به طور کامل انجام شود.دولت طي سال گذشته از طريق بورس و سهام عدالت، شرکت‌هايي را که مشمول گروه دوم واگذاري است بين پنج تا 40 درصد واگذار کرده است.