طرح ترور اوباما در ترکيه خنثي شد

روزنامه «خبرترک» نوشت : «منابع امنيتي ترکيه جمعه گذشته يک خبرنگار داراي کارت شناسايي شبکه خبري «الجزيره» قطر را به اتهام برنامه‌ريزي براي ترور « باراک اوباما»، رئيس‌جمهوري آمريکا در ترکيه بازداشت کردند.

پايگاه اطلاع رساني شبکه‌خبري العالم گزارش داد، خبرترک در گزارش خود آورده است كه اين خبرنگار که شهروند ترکيه و سوري‌الاصل است، اعتراف کرده که قصد داشته در همايش «گفت‌وگوي تمدن‌ها» باراک اوباما را ترور کند.
اين همايش قرار است سه‌شنبه‌ـ فرداـ در استانبول برگزار شود.
به‌گفته منابع امنيتي ترکيه اين خبرنگار در بازجويي‌ها اعلام كرده است: «قصد داشتم با حضور در ميان خبرنگاران، اوباما را به‌ضرب چاقو به قتل برسانم و در صورتي که در اين کار ناکام مي‌ماندم سه شخص ديگر در سالن حضور داشتند که مرا در اين امر ياري کنند.»
منابع امنيتي ترکيه با تاکيد بر اينکه صحت وابستگي اين خبرنگار به شبکه الجزيره در دست بررسي است، اعلام کردند که اين شخص از ساکنان استانبول است و در همه نشست‌ها و کنفرانس‌هايي که به جهان عرب ارتباط دارد، شرکت مي‌کند.
منابع امنيتي ترکيه همچنين خبر دادند، اطلاعات جمع‌آوري‌شده از کساني که به‌عنوان خبرنگار در همايش گفت‌وگوي تمدن‌ها در استانبول شرکت خواهند داشت، در اختيار سازمان اطلاعات آمريکا قرار داده شده است.
روزنامه «مليت» ترکيه اخيرا فاش کرده بود که آنکارا هشدارهايي از پليس بين‌الملل «اينترپول» و دستگاه اطلاعات مرکزي آمريکا «سيا» مبني بر اينکه سازمان القاعده براي حملاتي در ترکيه هم‌زمان با سفر اوباما به اين کشور آماده مي‌شود، دريافت كرده بود.
در اين ميان دولت ترکيه تدابير امنيتي شديدي را در چارچوب برنامه‌هاي استقبال از رئيس‌جمهوري آمريکا به‌کار بسته است که از جمله آنها استقرار چهار هزار نيروي امنيتي در کنار ساير تدابير امنيتي ديگر در زمان حضور اوباما در ترکيه است.
باراک اوباما با هدف گفت‌وگو با مقام‌هاي ترکيه و شرکت در همايش گفت‌وگوي تمدن‌ها در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه به اين کشور سفر کرده است.