داويد ويا:نمي‏خواهم جاي کسي باشم

جنگنده، مبارزه طلب و سرسخت. داويد وياي والنسيا را يکي از بهترين گلزنان فوتبال اروپا مي دانند.

به نوشته اعتماد؛ وقتي او آقاي گل رقابت هاي يورو 2008 شد و با اسپانيا به قهرماني رسيد چشم بسياري از مربيان باشگاه هاي اروپا را به سمت خود جلب کرد و از آن پس سيل پيشنهادات مختلفي برايش روانه شد. در گفت وگويي که با خبرنگار سايت فيفا داشت از والنسيا و شرايطي که در اين تيم دارد، حرف زد، از جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي تا وينسنته دل بوسکه، سسک فابرگاس و رائول…

-داويد جو و شرايط در ميان اعضاي تيم چطور است؟ مخصوصاً حالا که در يوفا حذف شديد و در لاليگا هم هيچ شانسي برايتان وجود ندارد.

ما اين فصل رکود نه چندان قابل پيش بيني داشتيم، نمي دانم علت آن چه بود. اما خب اميدهاي زيادي براي جام يوفا داشتيم حالا هم همه تمرکز و هدف مان در رقابت هاي لاليگاست حتي اگر نتوانيم اين 9 امتياز اختلاف را جبران کنيم.

هر اتفاقي بيفتد هدف اصلي ما تمام کردن رقابت هاي اين فصل در بين چهار تيم اول است چرا که مي خواهيم فصل آينده در ليگ قهرمانان حضور داشته باشيم. حضور در اين رقابت ها براي هر تيمي مهم است هم از لحاظ مالي و هم از نظر ورزشي.

-اسپانيا شروع خيلي خوبي براي رقابت هاي مقدماتي جام جهاني داشت، فکر مي کنيد مي توانيد به عنوان سرگروه گروه پنج نام اسپانيا را ثبت کنيد؟

ما از اول هم مي دانستيم که ترکيه مشکل ترين حريف ما در اين گروه است. خب برنامه ريزي هاي تيمي خوبي براي بازي هاي مقدماتي داشته ايم و براي هر تيمي بهتر است که قبل از بازي آخر و کشيدن کار به جاهاي سخت تر صعود خود را مسجل کند.

-آيا چيزي درباره ترکيه هست که تو يا بقيه تيم را نگران کرده باشد؟

ما به نقاط قوت و ضعف آنها واقف هستيم. در حقيقت تماشاي بازي هاي تيم ترکيه اين کمک را به ما کرده تا حسابي به زير و بم هاي بازي اين تيم آشنا بشويم. اما از طرفي ما در اسپانيا هم شيوه و سبک خاص بازي خودمان را داريم. بايد بتوانيم فرم و قالب تيمي مان را حفظ کنيم.

-اسپانيا نسبت به جام جهاني 2000 پيشرفت قابل ملاحظه يي داشته. در حقيقت شما از سال 2006 تا امروز هيچ باختي نداشته ايد؟

در فوتبال فکر مي کنم پذيرفتن نقطه ضعف ها، خودش مي تواند يک نقطه ضعف ديگر باشد. اما همه هم اين مساله را مي دانند اگرچه نمي خواهند آن را بپذيرند. ما در اين مدت خيلي خوب بوده ايم، اما هميشه راه هاي بيشتري براي پيشرفت است.

-از وقتي دل بوسکه سکان هدايت تيم ملي اسپانيا را بر عهده گرفته شرايط چقدر فرق کرده است؟

او مثل هر مربي ديگري دفتر يادداشت خودش را دارد. استراتژي و تاکتيک هاي تمريني مخصوص خودش را دارد. اما هسته مرکزي يک چيز است؛ هدف اصلي يکسان است. محيط و اعضاي اين خانواده بزرگ که عوض نمي شوند. اسپانيا چند سالي است شرايط خوبي دارد. در مسابقات سخت پيروز شده و کم کم به يک تيم شکست ناپذير تبديل شده، همه اين فاکتورها به مربي و تيم کمک مي کند.

-تو حالا در ليست بهترين گلزنان اروپا هستي، کساني مثل وسلي اسناک از بلژيک و وين روني از انگليس هم در کنارت قرار دارند. آيا احساس مي کني يک الگو و هدف براي سايرين شده يي؟ با توجه به اينکه جام جهاني آفريقاي جنوبي هم نزديک است.

نه، من فقط سعي مي کنم تا جايي که مي توانم گل بزنم. اين گل ها براي اين نيست که کتاب تاريخ و آمار فيفا و يوفا را پر کنم. اين گل ها را براي تيمم مي زنم، براي کشوري که به آن علاقه و تعصب دارم. هدف اصلي ما رسيدن به رقابت هاي جام جهاني 2010 و نشان دادن توانايي هايمان در اين مسابقات است.

-هدف اسپانيا در بازي هاي 2010 آفريقاي جنوبي چيست؟

واقعاً حرف زدن در اين باره مرا خسته کرده است. باز هم مي گويم بايد صعود کنيم، بايد واقع گرا باشيم، اما هنوز هيچ بليتي رزرو نشده. اسپانيا هميشه جزء تيم هاي پرطرفدار بوده، نمي توانيم اين را انکار کنيم که به عنوان قهرمان اروپا توقعات از ما بالاتر رفته و همين، مسووليت مان را بيشتر کرده است.

-در تيم ملي پيراهن شماره هفت، پيراهن رائول را مي پوشي. آيا اين مساله باعث بالا رفتن سطح انتظارات از تو نشده؟ چه احساسي داري؟

من هيچ ربطي به هيچ کس ديگري ندارم. تلاشم اين است که براي تيم باشگاهي و تيم ملي کشورم بهترين عملکرد را داشته باشم. هميشه درباره شماره پيراهن ها در تيم ها حرف زده مي شود. من هم به اين عدد علاقه دارم ولي از طرفي به دنبال اثبات خيلي چيزهايي که ديگران مي گويند، نيستم. من و رائول در گذشته با هم در تيم ملي بازي مي کرديم.

من هم دلم مي خواهد با گلزني هايم رکورد او را بشکنم. رائول تبديل به يک اسطوره ماندني در فوتبال اسپانيا شده، در اين شکي نيست. اما قبل از همه اينها بايد به هدف اصلي تيم ملي کشورم فکر کنم. اما اينکه در طول سال هاي آينده نام من هم به شهرت زيادي در ميان هواداران و علاقه مندان به فوتبال برسد برايم دوست داشتني و خارق العاده است.