پلوسی: حمله به ایران، نیازمند مجوز کنگره

«نانسی پلوسی»، رئيس مجلس نمايندگان آمريکا از حزب دمکرات، بار ديگر تأکيد کرده است که هرگونه اقدام نظامی کاخ سفيد عليه ايران بايد با اجازه قبلی کنگره آمريکا انجام شود.
خانم پلوسی روز يکشنبه (۱۴ اکتبر) در مصاحبه با شبکه «abc» تأکيد کرد: جورج بوش، رئيس‌جمهور آمريکا، تنها در موردی می‌تواند بدون اجازه کنگره دست به اقدام نظامی در ايران بزند که آمريکا اول از طرف ايران مورد حمله مستقيم قرار گرفته باشد.
در ماه‌های اخير گزارش‌های متعددی در رسانه‌های گروهی آمريکا درباره آماده شدن کاخ سفيد برای حمله به تأسيسات هسته‌ای ايران یا مراکز نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شده است. اما پلوسی گفت، جورج بوش از کنگره آمريکا برای دريافت مجوز حمله به ايران درخواستی نکرده است.
 جورج بوش می‌گويد، درصدد است مناقشه هسته‌ای ايران را از طريق ديپلماتيک حل و فصل کند، اما او امکان توسل به گزينه نظامی عليه ايران را هم رد نکرده است.
سنای آمريکا هفته گذشته با تصويب قطعنامه‌ای از کاخ سفيد خواست با فعاليت‌های خشونت‌بار و نفوذ بی‌ثبات‌کننده ايران در عراق برخورد کند و سپاه پاسداران ايران را در ليست گروه‌های تروريستی آمريکا قرار دهد.
ايران همواره اتهام دخالت در امور داخلی عراق و حمايت نيروی قدس سپاه پاسداران از دشمنان آمريکا در عراق را رد کرده است.
گروهی از نمایندگان مجلس ایران در برابر ارتش و سازمان اطلاعاتی «CIA» آمریکا را تروریست خوانده‌اند. اما مجلس نمايندگان آمريکا مانند مجلس سنا در مصوبه‌ای ملايم‌تر، از کاخ سفيد خواسته که «تروريستی بودن» سپاه پاسداران را تعيين کند.
سياستمدارانی مانند سناتور دمکرات «جيم ووب» چنين اقدامی را نوعی اعلان جنگ به ايران می‌دانند و درباره پيامدهای آن هشدار داده‌اند.
رئيس مجلس نمايندگان آمريکا که با گسترش جنگ عراق به قلمروی ايران مخالف است، تأکيد دارد آمريکا بايد با ايران در داخل عراق برخورد کند.